A Samkirban zajló Gasimov emlékverseny negyedik fordulójában az amerikai Wesley So újabb győzelmet aratott. Az azeri Rauf Mamedovot fosztotta meg veretlenségétől, fél ponttal előzi meg az angol Michael Adamsszel remiző norvég világbajnok Magnus Carlsent. Pontosztozkodás született az örökrangadón, az exvilágbajnokok, az orosz Vlagyimir Kramnyik és az indiai Viswanathan Anand csatájában. Döntetlennel zárult a francia Maxime Vachier-Lagrave és az olasz Fabiano Caruana, valamint a holland Anish Giri és az azeri Sahriyar Mamedgyarov küzdelme is.

1429528924

Pár nappal a Gasimov emlékverseny előtt fejeződött be az amerikai bajnokság, ahol mindenki azt várta, hogy a Fülöp-szigeteki színekből „átigazolt” Wesley So komoly riválisa lesz Hikaru Nakamurának. A kilencedik fordulóban Sot a a bajnokság főbírója a hatodik lépés után vesztesnek nyilvánította, mert a játszmalapjára a lépéseken kívül még egyfajta bejegyzést tett. So másfél pontos hátránnyal végül bronzérmes lett. Samkirban szárnyal, a negyedik játéknapon elért győzelmével félpontos előnnyel vezeti a mezőnyt. Az azeri Rauf Mamedovot fosztotta meg veretlenségétől. A Maróczy-változatban Mamedov új ötletet vetett be, So királyszárnyi akcióval kedvező végjátékra egyszerűsített. Térelőnyét jól kihasználva egyre nagyobb előnyt szerzett, az „egykapus” parti a javára dőlt el.

1429528844

A világbajnok Magnus Carlsen a javított Steinitz-változatra szavazott az angol Michael Adams ellen. Érdekes csata alakult ki, Carlsen minőséget is áldozott, de a rutinos ellenfél állta a sarat.

Minden szuperverseny különleges attrakciója a két exvilágbajnok, Vlagyimir Kramnyik és Viswanathan Anand örökrangadója. Nagyon jól ismerik egymást, 1989-ben küzdöttek meg először, azóta még 166 partit vívtak. Klasszikus kontrollal 77-szer csatáztak, Vishy Anand 9-7-re vezet 61 döntetlen mellett. A mai összecsapásuk igazi megnyitáselméleti párbaj volt, Kramnyik tisztet áldozott, Anand ismét bizonyította, hogy elméleti felkészültsége tökéletes, megszületett a 62. remijük.
Döntetlennel zárult a francia Maxime Vachier-Lagrave és az olasz Fabiano Caruana Grünfedl védelmű ütközete, ahogy a holland Anish Giri és az azeri Sahriyar Mamedgyarov partija is. Négy forduló után csak az első három helyezett tudott partit nyerni, So három, Carlsen kettő, Kramnyik egy győzelmet ért el.

A 4. forduló eredményei:
Michael Adams (angol, 2746) – Magnus Carlsen (norvég, 2863) döntetlen (Spanyol megnyitás, 38)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2762) – Fabiano Caruana (olasz, 2802) döntetlen (Grünfeld védelem, 39)
Anish Giri (holland, 2790) – Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2754) döntetlen (Szláv védelem, 41)
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2783) – Viswanathan Anand (indiai, 2791) döntetlen (Katalán megnyitás, 38)
Wesley So (amerikai, 2788) – Rauf Mamedov (azeri, 2651) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 41)